niedziela, 20 grudnia 2015

Pierwsza pomoc

W każdej chwili możemy być świadkami wydarzenia, gdzie będzie potrzebna pomoc. Jeżeli widzimy kogoś kto krwawi, należy jak najszybciej zatamować krwawienie. Najlepiej jest ucisnąć dłonią w miejscu krwawiącej rany. Wcześniej trzeba położyć na ranę jałową gazę, jeśli taką posiadamy. Możemy też użyć innego materiału opatrunkowego. Gdy krwawienie jest obfite i opatrunek przesiąka należy dołożyć kolejną warstwę gazy i mocno ucisnąć. Kiedy nie jesteśmy w stanie zatamować krwawienia, dzwonimy pod numer alarmowy.
 
 
Jednym z rodzajów krwawienia jest krwotok z nosa. Aby pomóc osobie poszkodowanej należy ją pochylić do przodu i ucisnąć skrzydełka jej nosa. Możemy położyć pokrzywdzonemu zimny okład na karku. To powinno pomóc, ale gdy krwotok nie ustaje należy wezwać pogotowie ratunkowe. (numer 999)
 
 
Jeżeli chcemy zawsze być gotowi do pomocy poszkodowanemu, warto posiadać apteczkę pierwszej pomocy. Apteczka powinna znajdować się w każdym samochodzie. Apteczka powinna zawierać: bandaże elastyczne i dziane (zwykłe) różnej wielkości, jałowe kompresy gazowe różnej wielkości, nożyczki, plastry, opatrunki samoprzylepne, agrafki, chustę trójkątną, maskę twarzową lub folię z zastawką do wykonywania oddechów ratowniczych, folię termoizolacyjną, rękawiczki jednorazowe, gaziki do dezynfekcji.
 
 
zdjęcie z Google Grafika


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz